niedziela, 23 sierpnia 2015

Wzór tygodnia - łatwy wzór z półsłupków i półsłupków nawijanych

W ostatnim poście pisałam o książce ze ściegami znalezionej na półce u teściowej. Wtedy też zakiełkował w mojej głowie pewien pomysł - co prawda, mam za mało czasu żeby często dzielić się z Wami moimi gotowymi udziergami, ale wystarczająco, żeby raz na tydzień pokazać Wam ścieg, który mnie ujął. Dlatego też postanowiłam zainicjować na moim blogu nowy cykl - wzór tygodnia. W założeniu raz na tydzień, w niedzielę, będę Wam pokazywać próbkę ściegu wraz z opisem. W założeniu, bo u mnie różnie z tym blogowaniem bywa  :)


Teraz przez dosłownie moment mam trochę więcej czasu na szydełkowanie. Rzuciałam się więc na tysiąc projektów. Jednym z nich jest sweterek dla Antosi. Chciałam coś prostego, bo jednak szydełkowanie ubrań nigdy nie było moją mocną stroną. Jako że znaleziony w internecie wzór był płatny, postanowiłam pokombinować sama. Szukałam wzorów na dół swetra, nie za rzadkich i nie za gęstych - i znalazłam taki:


Wzór wyjątkowo prosty - kombinacja półsłupków i pułsłupków nawijanych. Jakoś nigdy nie przemawiały do mnie proste wzory, ale chyba się to zmieni. I ten wzór, i wzór który ostatecznie do swetra wykorzystałam, a który pokażę niebawem, urzekają swoją prostotą. Ten wzór układa się w zygzak, którego, niestety, nie udało mi się na zdjęciu złapać tak, jakbym chciała.  Ścieg można wykorzystać na swetry, świetnie sprawdzi się też jako prosty szalik. Można go "nosić" ułożonego wzdłuż albo wszerz - jak kto woli :)


Jak robić:

Liczba oczek podzielna przez 3

Rząd 1: 1 o. łańc. *ominąć 1 o. podstawy, w następnym o. 2 półsłupki nawijane, w kolejnym 1 półsłupek*, powtórzyć od * do*, na końcu zrobić 1 półsłupek.

Rząd 2: 1 o. łańc., ominąć 1 o. poprzedniego rzędu, * na pierwszym z dwóch półsłupków nawijanych poprzedniego rzędu zrobić 2 półsłupki nawijane, ominąć drugi z półsłupków nawijanych poprzedniego rzędu, Nad półsłupkiem poprzedniego rzędu zrobić półsłupek*, powtórzyć od * do *, na końcu zrobić 1 półsłupek w oczko łańcuszka rozpoczynającym poprzedni rząd.

Powtarzać rząd 2

Wzór pochodzi z ksiązki "Ściegi szydełkowe" Teresy Otkałło

 

1 komentarz:

  1. Bardzo ładnie się prezentuje, spróbuję. Dzięki za przejrzysty opis :)

    OdpowiedzUsuń