środa, 1 kwietnia 2015

Wspólne dzierganie i czytanie (6) - O tym, dlaczego nie dziergam, skąd nagły sentyment do Bajmu i dlaczego jednak czytam

Nie było mnie długo - to fakt. Ale mam wyjątkowo dobre usprawiedliwienie. W moim życiu zaszła mała rewolucja. Mała, bo gram miała zaledwie 3150 (teraz już jest znacznie lepiej, po sporej dawce mojej paniki i konsultacjach gdzie się tylko da) i 52 cm długości. Moi Mili, oto i moje usprawiedliwienie:


Antosia przyszła na świat równo 3 tygodnie temu, 11 marca i wywróciła mój świat do góry nogami. Nasza mała Kruszyna jeszcze w brzuchu wyraziła swój stosunek do świata - ułożona pośladkowo musiała zostać z brzucha wyjęta. Wyjmowaniu zaś towarzyszyła pewna znana polska piosenkarka. Na sali cesarskich cięć stało radio - lekarz lubił, jak mu coś w tle gra. No i grało - w chwili, kiedy doktor prezentował mi moje dziecko, Beata Kozidrak doszła właśnie do refrenu i śpiewała, że nie odnajdzie więcej nas ta sama chwila. Ot, jak muzyka potrafi trafić w moment :)


I od tego momentu zmuszona jestem mieć niekryty sentyment do zespołu, który do tej pory nie należał do moich ulubionych.

Wobec tego nie dziergam, bo mam Antosię. I zdrętwiałe opuszki palców - pojawiło się pod koniec ciąży, trzyma do tej pory. W sumie dobrze, aż tak nie ciągnie do haczyka :)

Od ostatniego WDiC sporo przeczytałam. Skończyłam "Głosy Pamano" - cudowne! Nie zawiodłam się na Cabre. Powieść dla mnie zupełnie inna niż "Wyznaję" - na pewno jest prostsza językowo niż wcześniej wydana w Polsce powieść. Ma za to przepiękną, wielowątkową fabułę, skupioną wokół jednej  głównej postaci. Chętnie bym napisała więcej, ale nie chce spoilerować :)

Poza "Głosami Pamano" wpadło jeszcze kilka pozycji:
 • "Córka Piekarza" Sarah McCoy - opowieść o kobiecie ukrywającej w sekrecie przed wszystkimi, w tym najbliższą, mieszkającą z nią rodziną, małego Żyda. Jedna z wielu powieści korzystających z tego motywu, całkiem zgrabnie napisana. 
 • "Marina" Carlos Ruiz Zafon - moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Krótka, demoniczna opowieść, o sile młodzieńczej przyjaźni, złych mocach i wielkiej miłości.
 • "Perełka" Patric Modiano - oszczędna w formie powieść ubiegłorocznego noblisty jest dla mnie wciąż zagwostką. Choć krótka, czyta się ją długo a jeszcze dłużej zastanawia, o czym właściwie była. Autor pozostawia czytelnikowi dużą wolność interpretacji - moja mama i ja miałyśmy zupełnie inne refleksje po lekturze.
 • "Żona podróżnika w czasie" Audrey Niffenegger - piękna miłosna historia wpleciona w trochę przekombinowany wątek podróży w czasie. Na szczęście nie ma tu żadnych maszyn do przenoszenia się w przeszłość a możlwiość przemieszczania się w czasoprzestrzeni jest przypadłością genetyczną. 
 • "Wiolonczelista z Sarajewa" Steve Galloway - bestseller ostatnich dni - wciąż zastanawia mnie, dlaczego? Nie jest to powieść wybitna. Na pewno jest ciężka - historia oblężonego Sarajewa średnio nadaje się do czytania przy karmieniu piersią (staram się opanować tą umiejętność, idzie średnio :) )
Teraz zaś podczytuję to:

Powieść tej autorki - "Ciemno, prawie noc" wywołała we mnie niekryty zachwyt. Zobaczymy, jak będzie tym razem.

Cieszę się, że udało mi się znaleźć chwilkę, żeby coś napisać. Antosia słodko śpi a ja korzystam z chwili wolnego. Kto wie, kiedy następna taka się pojawi. Co nie zmienia faktu, że macierzyństwo jest cudem :)

14 komentarzy:

 1. Piękna kruszynka :)
  Gratuluję i wszystkiego dobrego, niech się zdrowo chowa i będzie radością...
  A co do ksiażek, niektóre znam, Zafona uwielbiam, Bator mniej chcoiaż też czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje! Dobrze, że czytanie nie ucierpi na zmianach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje, niech się zdrowo chowa ślicznota, odpoczywaj i czytaj ,

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje!!! Dużo zdrowia i cierpliwości życzę :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim - GRATULUJĘ!!!!! Dziecko to cud :) Każde :) Ale - jak dużo przeczytałaś! Zapisałam sobie niektóre tytuły, z chęcią zajrzę do nich :)
  Miłego dnia!
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratulacje! Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Antosi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. GRATULACJE dziewczyny. Podziwiam, że przy maleństwie udaje ci się znaleźć czas na czytanie, ale wnioskować z tego należy, że maleństwo bardzo grzeczne

  OdpowiedzUsuń
 8. córcia śliczna. Ciekawa jestem ksiązki Bator. Ciemna prawie nocpodobała mi sie bardzo

  OdpowiedzUsuń
 9. SErdeczne gratulacje dla was dziewczyny :) Ja tez mialam odretwiale rece pod koniec ciazy :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Niech się zdrowo chowa to Twoje śliczne usprawiedliwienie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję :)
  Zdrówka Wam życzę :)
  Taka mała kruszyna potrafi świat do góry nogami wywrócić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratulacje. Niech sie zdrowo chowa :)
  Wesołych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 13. No takie USPRAWIEDLIWIENIE to rozumiem !!! GRATULUJĘ, życzę zdrówka. A dobry Bajm zawsze jest na miejscu :)

  OdpowiedzUsuń